backspace
Süper Ekonomi © 2019 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Aksaray'da 6 Üreticiye 222 Hayvan Verildi

Aksaray'da Genç Çiftçi Projesi kapsamında 6 ayrı çiftçiye 35 koyun ve 2 koç olmak üzere toplam 222 küçükbaş hayvan verildi.

Aksaray'da 6 Üreticiye 222 Hayvan Verildi
31 Ocak 2018 Çarşamba, 10:11

Konuyla ilgili bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının genç çiftçi projesi kapsamında 6 çiftçiye koyunlarının dağıtılacağını belirterek, ”Aksaray'da toplam 189 tane projemizden 92 adeti büyükbaş, 49 adedi küçükbaş hayvancılık, 8 adedi bitkisel üretim, 26 adedi arıcılık, 14 adedi büyükbaş küçükbaş tesis yapımı projelerinden oluşmaktadır. Bugün burada merkezimize bağlı Çekiçler, Kalebalta, Gözlükuyu, Alayhan ve Taşpınar köylerinde ikamet eden 6 adet çiftçimize kişi başı 35 tane koyun 2 tane de koç olmak üzere 37 tane hayvanın dağıtımını gerçekleştireceğiz. Toplamda 222 adet küçükbaş hayvan çiftçilerimize verilecek ve proje bedeli 180 bin TL'dir” dedi.
”Destekleme olursa ilerde dışarıdan ne ete nede süte ihtiyacımız olmaz”
Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, Aksaray'ın tarım ve hayvancılık şehri olduğuna dikkat çekerek, ”İlimizin yüzde 80'i tarım ile uğraşan bir il. Hayvancılıkta da ciddi şekilde ilerleyen bir il. Hem büyükbaş, hem küçükbaş da olsun bu gibi desteklemeler üreticimize ciddi şekilde katkı sağlıyor. Ama daha da artırılarak desteklenmesini arzu ediyoruz. Üreticilerimize bu şekilde destek olursak ileride ne et sıkıntımız olur, ne de süt sıkıntımız olur. Dışarıdan hayvan ithal etmeyiz. Aksaray'da da zaten hayvancılığa ve sütçülüğe ciddi anlamda önem veriliyor. Bu da ilimiz ve ülkemiz için iyi bir yolda olduğumuzun göstergesidir” diye konuştu.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise, ”Hükümetimizin kırsal alanda yaşayan insanların geçimlerini temin etmek, köyde yaşamalarını temin etmek ve şehirde işsiz kalan, köyden şehre göçmüş insanların tekrar doğduğu topraklarda doymalarını temin etmek için uyguladığımız bir proje. 3 yıldır devam ediyor. Hayvancılığın gelişmesi noktasında çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından hayvanlar üreticilere teslim edilerek katılım belgesi verildi.